مزایای زبان های برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپت چیست

پایتون یا جاوا اسکریپت کدامیک در جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی مناسب‌تر هستند؟

در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژی تغییرات مهمی در زندگی و جوامع امروزی ما ایجاد کرده است. امروزه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی (Social Network) موجود در بستر آن باعث ایجاد روابط اجتماعی و اقتصادی به شکل جدید شده اند. به دلیل وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بستری فراهم شده که ما بتوانیم به سرعت به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی داشته باشیم. به همین دلیل بحث جمع‌آوری اطلاعات از بستر شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، تویتر، فیسبوک و اینستاگرام به عنوان محبوب ترین شبکه‌های اجتماعی بسیار پر اهمیت است. توجه داشته باشید کاربران چه حجم بزرگی از اطلاعات را در این شبکه ها به اشتراک می گذارند. امروزه تنها راه نشان دادن موفقیت بخش مدیریت بازاریابی مدرن از طریق شبکه‌های اجتماعی است. با این وجود، مسئله این است که داده‌های اجتماعی دقیقاً چه هستند و باید چگونه آنها را جمع‌آوری کرد. 

داده‌های شبکه‌های اجتماعی (Social Network Data) چیست؟

پایتون یا جاوا اسکریپت کدام مناسب تر است؟

طبق پیش بینی ها برآورد میشود که در 2021 تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی به بیش از 3 میلیارد نفر برسد. عجیب! این بیانگر حجم عظیم داده‌ها و اطلاعات است که از طریق این بسترها تبادل می شوند. اساساً داده‌های شبکه‌های اجتماعی عبارتند از کلیه اطلاعات جمع‌آوری شده از شبکه‌های اجتماعی که رفتار کاربر را نشان می دهد. این رفتار می تواند شامل اعمالی مانند موارد زیر باشند:

  • Likes
  • Shares
  • Comments
  • Mentions
  • Impressions
  • URL clicks
  • Hashtag usage
  • New Followers
  • Keyword analysis

فرآیند تحلیل و جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی Social Network Analysis است که به اختصار به آن SNA گفته می شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی و جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی:

اگر می‌خواهید که از بستر شبکه‌های اجتماعی محبوب مانند (یوتیوب، تویتر، فیسبوک و اینستاگرام و …) اطلاعات جمع‌آوری کنید، منابع و ابزارهای بسیاری برای این کار وجود دارد. دو زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون (Python) و جاوا اسکریپت (Java Script) از زبان‌های بسیار محبوب و مطرح در بین برنامه نویسان در سراسر دنیا هستند. این زبان ها در زمره زبان‌های هستند که برای کاوش و جمع‌آوری داده از بستر وب و شبکه‌های اجتماعی استفاده می شوند.

داده‌ها استخراج شده را می توان در یک فایل محلی مانند اکسل یا CSV و یا به صورت جدول‌های در پایگاه داده ذخیره کرد. همچنین می تواند از آنها انواع گراف را تولید کرد. اما برای انجام چنین کاری کدامیک گزینه نزدیک‌تر و بهتری به حساب می آید؟

جاوا اسکریپت و جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی:

جاوا اسکریپت یک زبان سطح بالا، شی‌گرا، داینامیک و تفسیری است که مختص وب است. برنامه های زیادی با جاوا اسکریپت و به کمک Nodejs و jQuery برای فرآیند جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی نوشته شده اند. جاوا اسکریپ به صورت مستقیم قابلیت دسترسی به DOM به کمک jQuery را دارد، این نکته بسیار مهمی است که زبان‌ها و تکنولوژی‌های دیگر از آن بی بهره هستند.

جاوا اسکریپت یک محدودیت بزرگ دارد و آن این است که برای استخراج داده‌ها با مقیاس بزرگ مناسب نیست.

پایتون و جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی:

یک زبان سطح بالا، شی‌گرا و تفسیری است. پایتون انتخاب گسترده ای از کتابخانه ها و توابع داخلی را برای تجزیه و تحلیل داده ها ارائه می دهد. همچنین پایتون برای جمع‌آوری اطلاعات از بستر شبکه های اجتماعی دارای کتابخانه‌های (Library) قدرتمند است. با یادگیری پایتون، شما می توانید از کتابخانه های قدرتمندی مانند NumPy و Matplotlib و Pandas استفاده کنید. در اصل آنها فریم ورک‌های هستند که می توانید به کمک آنها تقریباً از هر بستر شبکه اجتماعی داده‌ها را استخراج کنید. پایتون نسبت به سایر زبانهای برنامه‌نویسی  سبک تر و کاربردی تر بوده و نیز کدنویسی با آن ساده تر است. در بحث جمع‌آوری اطلاعت از بستر Social Network برای پایتون به نسبت جاوا اسکریپ ابزارهای قدرتمند و متعددی نوشته شده‌ است.

پایتون به قدری منعطف است که به کمک آن هر پلتفرم شبکه اجتماعی را می توان آنالیز و داده های ان را استخراج کرد. پایتون توانایی استخراج داده‌ها با مقیاس زیاد را دارا است.

نتیجه گیری:

پایتون و جاوا اسکریپت، جنبه‌های تشابه زیادی با یکدیگر دارند و همچنین تفاوت‌های آشکار زیادی نیز باهم دارند. با توجه به داده‌ها و آمارهای منتشر شده از سوی موتورهای جستجو در منابع معتبر به نظر می رسد که پایتون زبان انتخابی اکثر پروژه‌ها باشد. پایتون با داشتن کتابخانه های متعددتر انتخاب مناسب تری برای جمع‌آوری داه‌ها از بستر شبکه‌های اجتماعی به حساب می آید. برای این کار ابزارهای متعدد و بیشتری برای آن نوشته شده و منابع آموزشی بیشتری برای پایتون در اینترنت وجود دارد. با این تفاسیر به نظر میرسد پایتون انتخاب اول و بهتری برای جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی باشد اما لزوما نباید در همه موارد درست باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت