جمع آوری اطلاعات با استفاده از پایتون

پایتون یا جاوا اسکریپت کدامیک برای جمع آوری اطلاعات وب مناسب تر است؟

 امروزه زبان‌های برنامه نویسی کامپیوتری تغییرات زیادی کرده اند و هر زبان برنامه نویسی کارایی و کاربردهای خاصی دارد. زبان‌های برنامه نویسی پایتون (Python) و جاوا اسکریپت (Java Script) از زبان‌ های بسیار محبوب و مطرح در بین برنامه نویسان در سراسر دنیا هستند.

اگر می‌خواهید که از بستر وب اطلاعات جمع‌آوری کنید، منابع و ابزارهای بسیاری برای این کار وجود دارد. وب اسکرپینگ یا Web Scraping روشی برای استخراج مقادیر زیادی از داده های وب سایت ها می باشد. می توان با این روش می توان داده ها را در یک فایل محلی مانند اکسل و یا به صورت جدول های در پایگاه داده ذخیره کرد. برای Web Scraping می توان از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون و جاوا اسکریپت استفاده کرد. اما برای انجام چنین کاری کدامیک گزینه نزدیک‌تر و بهتری به حساب می آید؟

تاریخچه پیدایش Python  و Java Script:

پایتون یا جاوا اسکریپت

پایتون در سال 1991 و با این هدف که شکاف های موجود در بین زبان های برنامه نویسی را برطرف کند ساخته شد. از آن می توان در کارهای مانند برنامه نویسی هوش مصنوعی، تحلیل داده ها، توسعه وب، ساخت اپلیکیشن موبایل، نرم افزارهای کامپیوتری و غیره استفاده کرد.

جاوا اسکریپت در سال 1995 به وجود آمد و دلیل آن نیاز صفحات وب به پویا تر شدن و اضافه کردن جذابیت‌ بیشتر به آنها بود. کاربرد گسترده این زبان در سایت‌ها و صفحات اینترنتی است. JS به برنامه نویسان کمک می کند تا به کدهای داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کنند و آن‌ها را تغییر بدهند.

ویژگی های مشترک Python  و Java Script:

مهمترین ویژگی مشترک این دو زبان این است که آنها جزء نظر محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا هستند و به همین دلیل منابع آموزشی بسیاری برای آن در دسترس می باشد که این مزیت بزرگ برای آن محسوب می شود. هر دوی این زبان ها سبک و ساده هستند و یادگیری آنها بسیار ساده و آسان می باشد.

ویژگی مشترک دیگر این است که آنها زبان سطح بالا و شی گرا هستند و به کمک مفسر (interpreter) اجرا می شوند. این زبان ها چون برای اجرا نیازی به کامپایلر (compiler) ندارد در نتیجه به سیستم عامل وابسته نیستند. به همین دلیل در هر پلتفرمی قابل اجرا هستند.

از هر دو زبان می توان در سمت سرور (Server Side)  و سمت کاربر (Client Side)  استفاده کرد.

جاوا اسکریپت و Web Scraping:

اگر می خواهید داده ها را از وب سایت های که دارای کد پویا هستند استخراج کنید، JavaScript می تواند مفید باشد. در سال های اخیر به لطف Nodejs جاوا اسکریپت به یک زبان قدرتمند برای فرایند Web Scraping  تبدیل شده است. نه تنها استفاده از جاوا اسکریپت در این فرایند سرعت کار را بالا می‌برد بلکه شما به صورت مستقیم قابلیت دسترسی به DOM را نیز خواهید داشت، این نکته بسیار مهمی است که زبان‌ها و تکنولوژی‌های دیگر از آن بی بهره هستند.

Nodejs جاوا اسکریپت یک محدودیت بزرگ دارد و آن این است که برای استخراج اطلاعات از مقیاس بزرگ داده مناسب نیست.

پایتون و Web Scraping:

پایتون در واقع زبان اصلی برای جمع آوری اطلاعات از وب به حساب می آید. با یادگیری آن، شما می توانید از Scrapy و Beautiful استفاده کنید. در اصل این دو فریم ورک های هستند که می توانید تقریباً از هر وب سایتی داده ها را با آنها استخراج کنید. پایتون نسبت به سایر زبانهای برنامه نویسی سبک تر و کاربردی تر بوده و نیز کدنویسی با آن ساده تر است. در بحث جمع آوری اطلاعت از بستر وب برای پایتون به نسبت جاوا اسکریپ ابزارهای قدرتمند و متعددی نوشته شده‌ است.

در بحث جمع آوری اطلاعات برای فرآیند تست نفوذ که یک عامل حیاتی و مهم به حساب می آید. پایتون دارای کتابخانه های قدرتمندی برای این کار وجود دارند که می توانید به کمک آنها به استخراج اطلاعات و یا تست نفوذ وب مورد نظر بپردازید. در کل برای تحلیل داده، هوش مصنوعی و … در پایتون کتابخانه های متعددی وجود دارد.  

می توان گفت که دربحث نوشتن اسکریپ به طور قطع استفاده از پایتون به دلیل سادگی آن گزینه مناسب تری می باشد. پایتون به قدری منعطف است که تقریبا با آن هر پردازش و کاری را می توان انجام داد و حتی داده های با مقیاس زیاد را از بستر وب استخراج کرد.

نتیجه گیری:

پایتون و جاوا اسکریپت، جنبه‌های مشابه زیادی با یکدیگر دارند. از سوی دیگر، تفاوتی‌های معناداری نیز میان این دو زبان وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شد. با توجه به داده ها و آمارهای منتشر شده از سوی موتورهای جستجو در منابع معتبر مشخص میشود که پایتون با کتابخانه های متعدد انتخاب مناسب تری برای Web Scraping است. برای این کار ابزارهای متعدد و بیشتری وجود دارد که با پایتون نوشته شده اند و همچنین منابع آموزشی بیشتر برای در اینترنت وجود دارد. با این تفاسیر به نظر میرسد پایتون انتخاب اول و بهتری برای جمع آوری اطلاعات از بستر وب باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت