جمع آوری داده ها باستفاده از MySQL

MySQL یا Mongo DB کدامیک بهتر است؟

امروزه مدیریت داده ها و اطلاعات امری بسیار مهم و با اهمیت است. برای مدیریت داده ها و اطلاعات می‌توان از پایگاه داده های (Database) استفاده کرد که انواع گوناگونی دارند. پایگاه داده‌ مهم عموما دونوع رابطه‌ای (Relational)  و پایگاه داده‌های NoSQL هستند. دیتابیس‌های رابطه‌ای داده را در جدول ذخیره کرده و داده‌ها در آن از طریق ارجاع به سطر و ستون‌های جدول قابل‌دسترسی هستند. امروزه در حال حاضر دو پایگاه دادهMongoDB  و MySQL از محبوب ترین و پر استفاده ترین پایگاه های داده در سراسر دنیا می باشند. MySQL پایگاه داده رابطه ای و Mongo DB  از نوع NoSQL می باشند.

تاریخچه پیدایش MySQL وMongo DB:

جمع آوری اطلاعات و داده ها بااستفاده از MongoDB

MySQL در سال 1994به وجود آمد و اکنون محبوب ترین پایگاه داده ای Relational است. کمپانی سان میکروسیستم MySQL را در سال 2008 خریداری کرد وسپس کمپانی اوراکل در سال 2010 صاحب شرکت سان میکروسیستم شد و عملا مالک MySQL شد. از MySQL در پروژه های زیادی استفاده شده از قبیل: ناسا، پروژه‌های ارتشی و کمپانی هایی مانند یوتیوب و نتفلیکس از آن استفاده کرده اند.

MongoDB در سال 2007 شکل گرفت اما اولین نسخه عملیاتی آن در سال 2000 تولید شد. همچنین در حال حاضر به عنوان محبوب ترین پایگاه داده ای NoSQL شناخته می شود. Mongo DB در پلتفرم ابری مایکروسافت و آمازون و نیز در توییتر و سونی به کار رفته است.

MySQL و ذخیره سازی:

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ایRelational Database Management System (RDBMS) می باشد. مانند سایر پایگاه داده های رابطه ای، MySQL داده ها را در جداول ذخیره می کند. همچنین این پایگاه داده از زبان جستجوی ساختار یافتهStructured Query Language (SQL)  برای دسترسی به پایگاه داده استفاده می کند. وقتی توسعه دهندگان MySQL نیاز به دسترسی به داده ها در یک برنامه دارند، آنها داده ها را از چندین جدول با هم در یک فرآیند به نام join می توانند ادغام می کنند. در MySQL، شما برنامه پایگاه داده خود را از قبل طرح و تعریف کرده و قوانینی را برای آنها تنظیم می کنید که روابط بین جداول خود را با آن کنترل می کند.

Mongo DB و ذخیره سازی:

MongoDB یک پایگاه داده NoSQL است که داده ها را به فرمت BSON که شبیه JSON است ذخیره می کند. MongoDB اسناد اطلاعات مرتبط را با هم ذخیره می کنند و در آن از زبان جستجو MongoDB Query Language (MQL) برای دسترسی به اطلاعات استفاده می شود. به دلیل اینکه اسناد به صورت خود توصیفی هستند در آن نیازی به تعریف طرح و ساختار اسناد به سیستم وجود ندارد. به صورت اختیاری، از اعتبار سنجی Schema می توان برای اعمال کنترل های حاکم بر داده بر روی هر مجموعه استفاده کرد.

ویژگی های مشترک MySQL وMongo DB:

این دو پایگاه داده در حال حاضر محبوب ترین پایگاه داده در دنیا هستند. مهمترین ویژگی مشترک آنها این است که هر دو متن باز (Open Source) هستند.

ویژگی مشترک بعدی آنها این است که هر دو را می توان به صورت رایگان (Free) استفاده کرد.

تفاوت های اصلی MySQL و MongoDB چیست؟

در MySQL ساختار داده‌ها به شکل جدول است و برای دسترسی به داده‌ها از کوئری (دستورات SQL) استفاده می‌شود. اما درMongo DB  داده‌ها به شکل اسناد و با انواع مختلف از آن می توانند ذخیره شوند، همچنین توسط کلید می‌توان به این مقادیر دست پیداکرد.

MongoDB می تواند از داده های بدون ساختار با حجم زیاد پشتیبانی کند که اینکار با MySQL امکان پذیز نیست.

MongoDB ساختار جدولی ندارد و به نوعی بدون Schema است. به همین دلیل اضافه کردن ساختار یا ویژگی‌های جدید تاثیری روی سایر ساختارها ندارد. درحالی‌که در MySQL برای اضافه کردن ستون جدید، تمام پایگاه داده پیمایش می‌شود و ممکن است مشکلاتی نیز پیش بیاید.

در بحث جستجوی داد ها MySQL به طور خودکار تمام جدول را جستجو می‌کند تا ایندکس مربوطه را پیدا کند. MongoDB همه اسناد موجود در یک مجموعه را جستجو می کند تا اسناد مرتبط با داده خواسته شده پیدا شود.

در بحث انتقال داده (Replication)، MySQL به دو صورت  master-slave replicationو master-master replication را پشتبانی می کند. اما Mongo DB فقط از master-slave replication پشتیبانی می کند.

نتیجه گیری:

مسلما هر پایگاه داده‌ ویژگی‌ها و معایب و کاربردهای مختص به خود را دارد. تشابه و تفاوت MySQL و Mongo DB  را بررسی کردیم و دانستیم که برای پشتیبانی از سیستم‌های قدیمی و پردازش‌های چند سطری، جلوگیری از تکرار داده ها ونیز پشتیبانی از استاندار SQL داده‌های رابطه ای مثل MySQL مناسب به نظر می‌رسند. از طرفی ساختار منعطف Mongo DB نیز، به شما امکان ذخیره انواع داده‌ها و حتی غیرساختار یافته را خواهد داد. هر دوی این پایگاه داده بیسار خوب و قو هستند و بسته به نوع کار و پروژه ممکن است انتخاب متفاوت باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت