تفاوت مناقصه و مزایده چیست

بررسی مفهوم مناقصه و مزایده ؛ تفاوت مناقصه و مزایده در چیست؟

برای خرید و فروش کالا و خدمات مختلف، می‌توان روش‌های متفاوتی را به کار برد. هر کدام از این روش‌ها مناسب سطح خاصی از خرید و فروش هستند و استفاده از آنها نیازمند آگاهی کامل از نحوه استفاده از آنها است. احتمالا اسم مناقصه و مزایده را به عنوان روش‌هایی برای داد و ستد کالاها و خدمات شنیده باشید، اما شاید به خوبی با کاربردها و تفاوت‌های آنها آشنا نباشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی مفهوم مناقصه و مزایده، انواع آنها و نکاتی که این دو را از هم متمایز می‌کنند بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مناقصه چیست و چه انواعی دارد؟

تفاوت مناقصه و مزایده چیست

مناقصه به معنای واگذاری فرآیند انجام یک پروژه، خرید کالا و یا خدمات مورد نیاز به یک شرکت و یا شخص مناقصه‌گر است که کمترین قیمت برای انجام کار مورد نظر شما را پیشنهاد می‌دهد. در واقع مناقصه یک روش کاملا رقابتی برای به دست آوردن پروژه‌ها است و معمولا فردی که بالاترین کیفیت خدمات را با معقول‌ترین قیمت پیشنهاد بدهد، می‌تواند برنده باشد.

مناقصه‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

مناقصه محدود یا کوچک: طی این فرآیند، هیچ آگهی در روزنامه‌های رسمی برای اعلام پروژه صورت نمی‌گیرد و فقط مکاتباتی با تعداد محدودی از شرکت‌های پیمانکار انجام می‌شود.

مناقصه متوسط: در این نوع مناقصه، امکان شرکت کردن حداقل سه نفر متقاضی وجود دارد و تعیین سقف مبلغ مناقصه از طریق استعلام توسط مامور خرید انجام می‌شود.

مناقصه عمومی: در این روش، دولت و یا شرکت‌های خصوصی درخواست خدمات خود را به طور عمومی و از طریق روزنامه‌های رسمی اعلام می‌کنند و به این صورت، اعلامیه خود را بین تمامی شرکتها و افراد مناقصه‌گر به مسابقه می‌گذارند.

مزایده چیست و چه انواعی دارد؟

می‌توان گفت مزایده در واقع نقطه مقابل مناقصه است. مزایده برای شما بستری فراهم می‌کند که بتوانید کالا و یا خدمات خود را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانید. برای انجام این کار، شما طی یک آگهی عمومی، شرایط مورد نظر خود را منتشر می‌کنید و می‌توانید با بهترین گزینه‌ها برای فروش کالای خود مذاکره کنید و قرارداد ببندید.

مزایده‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

مزایده حضوری یا حراج: در این نوع مزایده، اشخاص و یا نماینده شرکت‌ها برای خرید کالای مورد نظر در یک محل جمع می‌شوند و فردی که بالاترین پیشنهاد خرید را بدهد، برنده مزایده خواهد بود.

مزایده کتبی: برای انجام این نوع مزایده، مراحلی مانند درج آگهی، مذاکرات و اعلام نتایج نهایی به صورت کتبی انجام می‌شود.

جمع بندی همانطور که دیدید، به طور ساده می‌توان گفت که تفاوت مناقصه و مزایده در جا به جایی خریدار و فروشنده است. یعنی در مناقصه، خریدار با کمترین قیمت پیشنهادی معامله می‌کند و در مزایده، فروشنده با بالاترین قیمت پیشنهادی قرارداد می‌بندد. برای آشنایی با نکات مهمی برای موفقیت در مناقصه، می‌توانید از سایت کمین کمک بگیرید. فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود درباره موفقیت در این شکل از داد و ستد کالا و خدمات را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت