خرید مسکن مهر

مسکن مهر چیست؟ همه چیز درباره خرید مسکن مهر

مسکن مهر به مجتمع‌هایی گفته می‌شود که با هدف خانه‌دار کردن اقشار ضعیف و کم‌درآمد، در طول دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد ساخته شدند. درواقع هدف ساخته شدن این مجمتع‌ها، واگذاری خانه با قیمت بسیار پایین به افرادی بود که به هیچ شکل امکان خرید خانه ندارند. خرید مسکن مهر در ابتدا با استقبال خوبی از سمت مردم مواجه شد؛ اما بعد از تحویل شدن تعدادی از خانه‌ها و پایین بودن کیفیت آنها، از شدت این استقبال کاسته شد. در این مطلب قصد داریم به توضیح نکات مربوط به خرید مسکن مهر بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

برای خرید مسکن مهر چه شرایطی لازم است؟

مسکن مهر

اگر می‌خواهید اقدام به خرید مسکن مهر کنید، باید دارای شرایط خاصی باشید. بر اساس آیین نامه اجرایی ماده یک قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرصه مسکن، متقضیان خرید مسکن مهر باید شرایط زیر را داشته باشند:

۱.صاحب زمین مسکونی یا واحد مسکونی نباشند و از تاریخ ۲۲ بهمن سال ۵۷ از هیچ کدام از امکانات دولتی و یا امکانات نهادهای عمومی برای خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند.

۲.متاهل و یا سرپرست خانوار باشند.

۳.حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهری را داشته باشند که قصد خرید مسکن مهر در آن را دارند.

۴.زنان خودسرپرست بدون داشتن شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن می‌توانند برای خرید این خانه‌ها اقدام کنند.

۵.نخبگان علمی و یا افرادی که توسط بنیاد ملی نخبگان کشور معرفی می‌شوند، می‌توانند برای خرید خانه در این مجتمع‌ها اقدام کنند.

واحدهای مسکن مهر چه ویژگی‌هایی دارند؟

واحدهای مسکن مهر از نظر نوع سازنده به سه دسته تقسیم می‌شوند: ساخت توسط دولت، ساخت توسط تعاونی‌ها و ساخت توسط افراد. همانطور که احتمالا می‌دانید، مجمتع‌های این طرح در حاشیه شهرها ساخته می‌شوند و بنابراین مسئله رفت و آمد یکی از اولین مسائلی است که افراد به هنگام خرید مسکن مهر با آن مواجه می‌شوند.

نکته دیگر مربوط به این نوع خانه‌ها، کیفیت پایین ساخت آنها است. استفاده از مصالح بی‌کیفیت و ساخت غیراصولی واحدهای مسکن مهر طی سالهای اخیر موجب به وجود آمدن خسارت‌های متعددی شده و همین مسئله باعث شد تا عده زیادی قید خانه دار شدن از طریق این طرح را بزنند.

از دیگر نکات مربوط به این خانه‌ها می‌توان به مشکل‌دار بودن امکانات رفاهی اولیه مانند آب، فاضلاب، برق، گاز و تلفن ثابت اشاره کرد و همچنین در دسترس نبودن نیازهای خدمات عمومی مانند خدمات رفاهی و آموزشی در نزدیکی این مجتمع‌ها هم ضعف بزرگی به حساب می‌آید.

برای خرید مسکن مهر چطور اقدام کنیم؟

برای خرید مسکن مهر ابتدا باید در سایت ثبت نام و واگذاری مسکن مهر ثبت نام کنید. بعد از انجام مراحل اولیه و تحویل مدارک به صورت حضوری و تایید این مدارک، بانک برای شما یک حساب باز می‌کند که باید با استفاده از آن اقساط تعیین شده را پرداخت کنید. بعد از واریز حدود 70 درصد از اقساط خود، باید منتظر تعیین واحد مسکونی خود بمانید. سپس، قرارداد پیش فروش بین شما و سازنده امضا می‌شود و باید منتظر صدور دفترچه قسط برای واریز مابقی اقساط بمانید. درنهایت پس از امضای قرارداد، کلید و سند خانه به شما تحویل داده می‌شود.

جمع بندی

خرید مسکن مهر می‌تواند برای افرادی که امکان خرید خانه در کلان شهرها را ندارند، گزینه خوبی محسوب شود. اگر تصمیم به خرید خانه در این مجمتع‌ها گرفتید، حتما قبل از اقدام برای خرید، تمام ویژگی‌های آن را به خوبی بررسی کنید و با آگاهی کامل اقدام به خرید کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت