تحلیل داده چیست

تحلیل داده چیست و دلیل اهمیت آن چیست؟

هر کسب و کار فارغ از بزرگی و کوچکی آن دارای داده‌های مختلف و متفاوتی است که نیازمند تجزیه و تحلیل است تا اطلاعات مفید و به درد بخور از انها استخراج گردند. به فرآیند بررسی و ارزیابی داده ها به کمک ابزارهای آماری تحلیل داده می گویند. این کار به منظور تعیین اطلاعات مفید و کمک به تصمیم گیری بهتر برای رشد کسب و کار انجام می گیرد. می توان گفت که تحلیل داده بخشی از فرایند استخراج اطلاعات است.

مراحل فرآیند تحلیل داده شامل چه مواردی می شود؟

تحلیل داده با استفاده از power BI

مراحل تحلیل داده به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

تعریف هدف

طرح مسئله

جمع آوری داده ها و اطلاعات

ساماندهی داده ها

تجزیه و تحلیل داه ها

نتیجه گیری نهایی

تعریف اهداف: مسلما قبل از هر تجزیه و تحلیل باید هدف آن از انجام آن مشخص باشد. هر چه که اهداف مشخص تر و روشن تر باشد در تصمیم گیری های بعدی تاثیرگذارتر خواهد بود.

طرح مساله: طرح پرسش و ارائه صورت مسئله، مثلا چرا بیشتر مردم گوشی گران می خرند؟

جمع آوری داده: داده های مرتبط و دقیق باید از منابع مناسب جمع آوری شوند. ممکن است این داده ها از منابع مختلف و پراکنده تهیه شوند.

ساماندهی داده: غالبا داده های خام و بزرگ اولیه به چندین فرمت مختلف جمع آوری می شوند. سپس این داده ها باید به گونه ای پالایش و مرتب شوند که در ابزارهای تحلیل داده قابل استفاده شوند. تحلیلگر داده باید این داده ها را از منابع مختلف جمع آوری کرده و در قالب فرمت مناسب برای ابزارهای تحلیل ساماندهی کند.

تحلیل داده: داده های جمع آوری و ساماندهی شده در مراحل قبل به ابزارهای تحلیل داده منتقل می شوند. این ابزارها امکان بررسی داده ها و همچنین کشف و شناسایی الگوهای و روابط موجود بین آنها را فراهم می کند. طی این فرایند الگوهای منطقی داده ها از طریق استفاده صحیح از روش های آماری استخراج می شوند. مهمترین ابزار برای انجام این کار Power BI است.

نتیجه گیری و پیش بینی: پس از تجزیه و تحلیل درست، می توان اطلاعات مفید را به دست آورد و به کمک آنها تصمیم گیری درست و صحیح را انجام داد.

پاور بی آی (Power BI) چیست؟

مایکروسافت پاور بی آی Microsoft Power BI یک سرویس تحلیل داده ها است که مجموعه ای از نرم افزار های خدماتی، اپلیکیشن و رابط هایی می باشد. این سرویس برای تبدیل داده های غیر مرتبط به اطلاعات، الگوها و مفاهیم منسجم بصری و مرتبط، با یکدیگر همکاری می کنند. مهم نیست که داده های شما ساده (یک فایل اکسل) باشد یا مجموعه ای از داده های انبار شده در کلاد باشد، پاور بی ای به شما این اجازه را خواهد داد تا به سادگی و آسانی با منبع داده های خود ارتباط برقرار کنید و آنها را تجزیه و تحلیل کرده و سپس الگوها را شناسایی کنید. در این ابزار شما می توانید داده ها را با هر کسی که دوست دارید به اشتراک بگذارید.

با پاور بی آی قابلیت ایجاد گزارشات و داشبورد های هوش تجاری اختصاصی را خواهید داشت و برای ساخت این داشبوردها نیاز به نیروی متخصص سیستم های اطلاعاتی و یا پایگاه داده ندارید.

تحلیلگر داده کیست؟

تحلیلگر داده به کمک برنامه های تحلیل داده مانند پاور بی آی، کار تهیه گزارش ها و مدل سازی داده ها و تجزیه و تحلیل آنها را دارد. تحلیلگر داده های خام را به اطلاعات روشن و قابل فهم تبدیل می کند که می توان از آنها در تصمیم گیری های کسب و کار استفاده کرد. در واقع یک تحلیلگر کسب و کار معمولاً توسعه و پیشنهاد راه‌حل های جدید هوش تجاری برای کمک به سازمان ها برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از داده های خود است. نوشتن گزارش نیز اغلب بخش بزرگی از نقش آنها است.

آموزش تحلیل داده:

اگر به دنبال یادگیری تخصص تحلیل داده هستید و اون رو به عنوان یک فرصت شغلی می بینید می توانید در دوره های آموزش تحلیل داده ما شرکت کنید. در دوره آموزشی تخصصی تحلیل داده ما سعی داریم این دانش را  به صورت اصولی و کاربردی یاد دهیم. در طی مراحل آموزش با اصول و تمام واژگان و اصلاحات تخصصی آن آشنا خواهید شد و ابزارهای تحلیل داده مانند پاور بی آی را به صورت کامل و به همراه سناریو به شما یاد خواهیم داد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت