ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو چیست و چگونه کار می‌کند؟

کاردانو نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم مبتنی بر بلاکچین است. رمزارز اختصاصی بلاکچین کاردانو را با نماد “Ada” نشان می‌دهند. از این شبکه برای انتقال ارزهای دیجیتال، ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و همچنین ثبت قراردادهای هوشمند می‌توان استفاده کرد. همانطور که در پست قبل گفته شد، اتریوم جایگاه دوم ارزهای دیجیتال است و ارزدیجیتال کاردانو رقیبی برای اتریوم است. سرعت و کارمزد تراکنش‌ها در شبکه کاردانو خیلی بیشتر از بلاکچین‌های قبلی مانند اتریوم است.

تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو چیست

ارز دیجیتال کاردانو توسط فردی به نام چالرز هاسکینسون که یکی از بنیانگذاران BitShares و اتریوم از سال ۲۰۱۵  شروع به کار کرد و در سال ۲۰۱۷ با آنکه در سقف بازار بلاکچین به اوج خودش رسیده بود ولی یک سال بعد تیم توسعه‌دهنده کاردانو این بلاکچین را به عموم مردم معرفی کردند. ICO روشی است که شرکت‌های توسعه‌دهنده رمزارزها برای توسعه ایده و بلاکچین مورد نظر خود از این روش برای جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌کنند که بلاکچین کاردانو توانست در سه ماه اول ICO بیش از ۶ میلیارد دلار جمع‌آوری کند.

هدف ارزدیجیتال کاردانو چیست؟

یکی از اهداف مهم این ارزدیجیتال این است که، بتواند تراکنش‌ها را با تعداد بیشتر، سریع‌تر و ارزان‌تر از سایر بلاکچین‌ها پردازش کند. یکی از ادعاهای توسعه دهندگان این بلاکچین این است که، این ارزدیجیتال بعد از بیت کوین و اتریوم در نسل سوم بلاکچین‌ها قراردارد. از دیگر مزایایی که این بلاکچین توانسته رتبه سوم را کسب کند به دلیل  طراحی آن است که به صورت اختصاصی کدنویسی و طراحی شده و از کد سایر بلاکچین‌ها کپی برداری نشده است.

کاردانو در واقع نام یک زنجیره بلاکچین است که امکان ارسال و دریافت وجه را به کاربران خود می‌دهد. از دلایل مهمی که کاردانو نسل سوم بلاکچین‌ها معرفی شده این است که، بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم هردو از یک لایه تشکیل شده‌اند و همین موضوع مشکل مقیاس‌پذیری را برای آن‌ها بوجود آورده است. به همین دلیل توسعه‌دهندگان بلاکچین کاردانو برای حل این مشکل این بلاکچین را در دو لایه طراحی کرده اند که شامل:

۱) لایه محاسبات: این لایه به کاربران توانایی انعقاد قراردادهای هوشمند را می‌دهد، البته این لایه درحال حاضر در دست طراحی و توسعه است.

۲) لایه تسویه حساب: این لایه به تمامی کاربران خود توانایی انتقال سکه‌های آدا را به کیف پول موردنظرشان می‌دهد که این لایه به طور کامل برروی بلاکچین کاردانو طراحی شده است.

نحوه کار بلاکچین کاردانو به چه صورت است؟

از مزایای استفاده از دو لایه جداگانه برای کاربران بلاکچین کاردانو می‌توان به انعطاف‌پذیر بودن و کارآمد بودن لایه محاسباتی کاردانو از دیگر بلاکچین‌های مشابه اشاره کرد.

انعطاف‌پذیر بودن بلاکچین کاردانو به این معنی است که، باتوجه به اینکه هر کشور قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد، کاربران کاردانو می‌توانند براساس قوانین هرکشوری نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها را تغییر بدهند. نحوه کار بلاکچین کاردانو به این صورت است که، به عنوان مثال شما قصد انجام پروژه‌ای را داشته باشید، شما می‌توانید با تنظیم قراردادی بعد از اتمام و تکمیل پروژه خود هزینه توافق شده را بصورت خودکار به حساب فرد واریز کنید به این صورت که، ابتدا با استفاده از قرارداد هوشمند کاردانو در لایه محاسبات ذخیره می‌کنید و سپس با استفاده از لایه تسویه حساب به حساب فرد موردنظر واریز می‌شود.

نتیجه گیری

باتوجه به اینکه در حال حاضر بلاکچین کاردانو درحال توسعه است و ویژگی‌های آن درحد فرضیه و ادعا است نمی‌توان درمورد خدمات این بلاکچین با قطعیت نظر داد، اما قصد دارد در آینده اهداف و ادعاهای خود را محقق کند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت