وظیفه فلوشیپ روانشناسی

نقش فلوشیپ و فوق تخصص روانشناسی چیست؟

امروزه مشاوره روانشناسی یکی از خدمات درمانی مهم به حساب می‌آید و در جوامع امروزی بسیار کاربرد دارد. اغلب افراد عادی تفاوت بین روانشناس و روانپزشک را نمی‌دانند. حتی ممکن است که آن‌ها برای درمان مشکل خود ماه‌ها و حتی سال‌ها در مسیر اشتباه پیش‌رفته باشند. در این مطلب سعی داریم به توضیح روا‌شناس، فلوشیپ روانشناسی و فوق تخصص روانشناسی بپردازم تا بفهمیم که در صورت نیاز باید به کدامیک مراجعه کرد.

روان‌شناس کیست؟

نقش فوق تخصص روانشناسی چیست

یک روانشناس ابتدا در دوره دبیرستان در رشته علوم انسانی و سپس در دانشگاه در رشته روانشناسی تحصیل می‌کند. روانشناس پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اجازۀ فعالیت روان‌درمانی را در مراکز خدمات مشاوره یا مطب را دریافت می‌کند. خدمات روان‌شناس شامل: شناخت درمانی، رفتار درمانی، طرحواره درمانی، درمان‌های تحلیلی، روان کاوی، بازی درمانی و غیره است و دارو تجویز نمی‌کند. هر روانشناس با استفاده از یک یا چندتا از این روش‌های روان‌درمانی به مراجعان کمک می‌کند.

برای چه به روانشناس مراجعه می‌کنیم؟

در جوامع صنعتی امروزی اغلب افراد در معرض اضطراب، افسردگی، فشارهای روحی و روانی هستند. این موارد در افراد ایجاد ناهنجاری و اختلالات روحی و روانی می‌کند و روال عادی زندگی را مختل می‌کند. یکی از وظایف اصلی یک روانشناس بررسی وضعیت سلامت روان افراد مراجعه کننده است. روانشناس می‌تواند این اختلالات روانی را ریشه‌یابی کرده و اقدام به درمان و برطرف کردن مشکلات خلقی و اعصاب روان کند. ممکن است روانشناس تشخیص دهد تا برای تکمیل درمان نیاز باشد که شما به روانپزشک مراجعه کنید.

نقش فلوشیپ روانشناسی چیست؟

عبارت فلوشیپ به معنی دوره تکمیلی تخصصی است. به طور کلی یک روا‌ن‌شناس عمومی که مایل به اخذ مهارت‌های بیشتری باشد باید دوره‌های فلوشیپ روانشناسی را بگذراند. برای روا‌ن‌شناسی که کار روان‌درمانی را انتخاب کرده است و می‌خواهد در آن مشغول به کار شود، در بیمارستان روزبه وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپ روانشناسی برگزار می‌شود. اغلب طول زمان دوره فلوشیب روانشناسی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. پس از پایان این دوره روانشناس مدرک تخصصی روان‌درمانی را اخذ می‌کند و به اصطلاح متخصص روان‌شناسی می‌شود.

نقش فوق تخصص روانشناسی کیست؟

یک روانشناس برای اخذ فوق تخصص روا‌ن‌شناسی باید حداقل شش سال در دانشگاه بگذراند. بعد از اخذ مدرک فوق تخصص روانشناسی می‌تواند در بیمارستان، کلینیک تخصصی فعالیت کند یا خود مرکز مشاوره دایر کند. روانشناسی که این مدرک را دارد می‌تواند مشکلات روانی پیچیده‌تر را رسیدگی ، شناسایی، ریشه‌یابی و درمان کند. همچنین روانشناسی فوق تخصصی برای درمان انواع شرایط و مشکلات عاطفی در بزرگسالان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری:

به طور کلی وظیفه و کار روانشناس، فلوشیپ روانشناسی و فوق تخصص روانشناسی ارائه خدمات روانشناسی و روان‌درمانی تخصصی به کسانی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند است. آن‌ها در طول جلسات و ملاقاتی که با مراجعان دارند، باید بتوانند حالت‌های عاطفی آن‌ها را به‌خوبی شناسایی کنند. اقدام به ریشه‌یابی مشکل کرده تا بتوانند راه درمان مناسب را انتخاب کنند. در طول درمان در مراجعه‌کننده حس مثبت ایجاد کنند و به آنها کمک کنند تا رفتار خود را کنترل کنند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت