اقدام ملی مسکن

با همه نکات مربوط به خرید مسکن ملی آشنا شوید!

امروزه با توجه به قیمت‌های نجومی واحدهای مسکونی، ممکن است زندگی بدون اجاره‌نشینی برای برخی از افراد به یک رویای دست‌نیافتنی تبدیل شده باشد. در سال‌های گذشته در کشور، طرح‌های زیادی مبنی بر خانه‌دار شدن افرادی که توانایی مالی کمتری دارند، اجرا شده است. طرح ملی مسکن که به دنبال طرح نیمه تمام مسکن مهر و برای رفع مشکلات آن راه‌اندازی شد، یکی از این طرح‌ها است. شاید برخی از افراد هنوز تفاوت بین مسکن ملی و مسکن مهر را ندانند. در این مقاله قصد داریم که شما را با شرایط و چگونگی خرید مسکن ملی آشنا کنیم. پس اگر قصد خرید خانه با شرایط مناسب و در عین حال به‌صرفه را دارید، با ما همراه باشید.

طرح مسکن ملی چیست؟

طرح مسکن ملی

هدف از اجرای این طرح، خانه‌دار شدن اقشاری از جامعه است که توانایی مالی برای خرید خانه را ندارند. نکته قابل توجه این است که با شروع این طرح، قیمت خانه‌ها و اجاره آن‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. این طرح هم اکنون در استان‌های تهران، البرز، زنجان، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و هرمزگان اجرا می‌شود. دولت در این طرح، علاوه بر تکمیل ۵۰۰ هزار مسکن نیمه‌تمام مسکن مهر، اقدام به ساخت۲۰۰ هزار واحد مسکونی جدید کرده است. در این طرح، دیگر خبری از آپارتمان‌های خیلی بلند نیست و این خانه‌ها حداکثر در ۷ طبقه ساخته می‌شوند. همچنین این خانه‌ها برخلاف مسکن مهر، تا حد امکان در نزدیکی شهرها و در جاهایی که از نظر امکانات رفاهی غنی باشند، ساخته می‌شوند.

متقاضیان برای خرید مسکن ملی باید چه شرایطی داشته باشند؟

  • متاهل باشند (به جز زنان سرپرست خانوار و بانوان مجرد بالای ۳۵ سال).
  • سابقه سکونت در شهری که تقاضای مسکن ملی را داده‌اند را به مدت حداقل ۵ سال داشته باشند.
  • شرایطی همچون اعتبار سنجی و… را برای طرح مسکن ملی داشته باشند.
  • از ابتدای انقلاب تا الان از تسهیلات و خدمات دولت برای خرید مسکن و زمین استفاده نکرده باشند.
  • این متقاضیان نباید از سال ۱۳۸۴ مسکن داشته باشند.
  • متقاضیان نباید هیچ گونه سوابق قانونی نظیر چک برگشتی یا تسهیلات معوقه داشته باشند.
  • توانایی مالی برای پرداخت اقساط بانکی به صورت ماهیانه را داشته باشند.

مراحل خرید مسکن ملی

بعد از اینکه متوجه شدید شرایط لازم برای خرید ملی مسکن را دارید، می‌توانید برای این کار اقدام کنید. برای این کار باید ابتدا در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کنید و مشخصات شخصی و مدارک گفته شده را وارد کنید. در مرحله بعد باید به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و مدارک خود را برای درخواست وام ارائه دهید. سپس بانک برای اطمینان از سابقه شما بابت نداشتن چک برگشتی و وام معوقه یک استعلام می‌گیرد.

پس از تایید صلاحیت شما کافی است طرح مورد نظر خود را انتخاب و به بانک اعلام کنید. سپس به شما یک پیش پرداخت ۳۰ درصدی از طرف وزارت مسکن و شهرسازی پرداخت می‌شود و ساخت واحد مسکونی شما آغاز می‌شود. قیمت تمام شده این خانه‌ها در استان تهران، متری ۲ الی ۲.۵ میلیون تومان است. خوب است بدانید مبلغ این وام که از سوی بانک مسکن پرداخت می‌شود، بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان است. این وام دارای سود ۱۸ درصدی است و حداکثر تا یک سال قسط‌‌ بندی می‌شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که از اجاره‌نشینی و اسباب کشی‌های پی در پی خسته شده‌اید، خرید مسکن ملی بهترین پیشنهاد برای شما است. به شما توصیه می‌کنیم که اگر شرایط لازم را دارید، در اسرع وقت اقدام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت