کاربردهای پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پرینت سه بعدی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن، می‌توانید با استفاده از یک فایل دیجیتالی، به چاپ سه بعدی قطعات مختلف بپردازید. دستگاهی که این فرآیند را انجام می‌دهد، پرینتر سه بعدی نام دارد. به طور کلی می‌توان گفت تکنولوژی پرینت سه بعدی یکی از جذاب‌ترین تکنولوژی‌های عصر حاضر است و می‌توان به کمک آن، در مدت زمان کوتاهی اشکال پیشرفته‌ای ساخت. در این مطلب قصد داریم نکاتی درباره پرینتر سه بعدی و فرآیند چاپ سه بعدی قطعات در اختیار شما قرار بدهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پرینتر سه بعدی چطور کار می‌کند؟

پرینتر سه بعدی چیست

اگر دوست دارید اشکال سه بعدی مورد علاقه‌تان را به کمک فرآیند چاپ افزایشی یا همان پرینت سه بعدی تولید کنید، برای شروع کار باید از یک نرم افزار طراحی مانند اتوکد کمک بگیرید. بعد از طراحی شکل مورد نظر خود به کمک نرم‌افزار، باید فرمت فایل طراحی شده را به فرمت STL تبدیل کنید تا پرینتر شما امکان خواندن آن را داشته باشد. سپس، یک نرم‌افزار اسلایسر مانند Cura فایل STL شما را به هزاران لایه دو بعدی تبدیل می‌کند و درنهایت، پرینتر شما این لایه‌ها را به نوبت پرینت می‌گیرید و فرآیند چاپ سه بعدی قطعات مورد نظر شما آغاز می‌شود.

نقاط قوت و ضعف پرینتر سه بعدی

فرآیند چاپ افزایشی سرعت بالایی دارد و اگر می‌خواهید ماکت مورد نظر خود را در کوتاهترین زمان ممکن بسازید، استفاده از پرینتر سه بعدی حتما به شما کمک می‌کند.

اما نقطه ضعفی که این تکنولوژی دارد، مناسب نبودن آن برای چاپ سه بعدی قطعات در تیراژ بالا است. یعنی اگر می‌خواهید از این تکنولوژی برای ساخت تعداد بالایی مدل استفاده کنید، باید زمان زیادی را به انجام این کار اختصاص بدهید و مهم‌تر از آن، باید هزینه بالای انجام این کار را هم در نظر داشته باشید.

کاربردهای پرینتر سه بعدی

چاپ افزایشی یا همان پرینت سه بعدی در صنعت‌های مختلفی به کار می‌آید. از مهم‌ترین کاربردهای یک پرینتر سه بعدی می‌توان به ساخت ماکت‌های مقاوم در حوزه معماری، ساخت نمونه اولیه خودرو، ساخت چاپ‌های زیستی در حوزه پیوند اعضا، ساخت نمونه اولیه اندام‌های مصنوعی و… اشاره کرد.

به طور کلی می‌توان گفت فرآیند چاپ افزایشی در تمام حوزه‌هایی که نیاز به طراحی دقیق، ظریف و سریع دارند، کاربرد دارد.

جمع بندی

در این مطلب با کلیاتی درباره پرینتر سه بعدی آشنا شدید. شاید بتوان گفت استفاده از این دستگاه به دلیل داشتن هزینه‌های بالا، برای مصارف خانگی مناسب نباشد. یعنی اگر دوست دارید اشیاء مورد علاقه خود را به طور سه بعدی چاپ کنید، خرید چنین دستگاهی برای شما مقرون به صرفه نیست و شاید بهتر باشد از شرکت‌هایی که خدمات چاپ سه بعدی قطعات را انجام می‌دهند، کمک بگیرید.

آیا تا به حال از یک دستگاه چاپ سه بعدی استفاده کرده‌اید؟ فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود درباره این دستگاه‌ها را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت