کاربردهای تجهیزات دندان پزشکی

تجهیزات پزشکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (قسمت دوم)

اگر هنوز با مفهوم کلی تجهیزات پزشکی آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم قسمت اول این مقاله را بخوانید تا به خوبی با انواع تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی آشنا شوید. بعد از آشنایی با این ابزارها، لازم است یک دید کلی درباره کاربردهای آن‌ها داشته باشید تا اگر می‌خواهید در رشته مهندسی پزشکی یا دیگر رشته‌های پزشکی تحصیل کنید، بتوانید با شناخت کاملی تصمیم بگیرید. برای آشنایی با کابردهای ابزارآلات پزشکی، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کاربردهای تجهیزات پزشکی، از خانه تا اتاق عمل

تجهیزات دندان پزشکی

جالب است بدانید بعضی از لوازمی که گاهی در منزل استفاده می‌کنید، در دسته تجهیزات پزشکی قرار دارند. لوازمی مانند گاز استریل، باند کشی، ترازو، پنبه و… هم در دسته این تجهیزات قرار دارند و استفاده خانگی از آن‌ها بسیار رایج است. در واقع، به کار گیری این لوازم نیاز به دانش خاصی ندارد و همه می‌توانند برای بهبود بعضی شرایط بی‌خطر، از آن‌ها استفاده کنند.

اما وقتی پای لوازم و تجهیزات پیشرفته به میان می‌آید، استفاده عمومی در منزل امکان‌پذیر نیست. برای مثال، شما عملا امکان ترمیم دندان خود در منزل را ندارید و برای انجام این کار، باید به دندانپزشکی مراجعه کنید تا افراد متخصص، با استفاده از لوازم مخصوص این کار را برای شما انجام بدهند.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که تحصیل در رشته مهندسی پزشکی، شما را به متخصص تجهیزات این حوزه تبدیل می‌کند و شما مسئول کیفیت‌سنجی این ابزار و آموزش کار با آنها به افراد غیرمتخصص خواهید بود. برای مثال، یک مهندس پزشکی مسئول آموزش نحوه کار با تجهیزات اتاق عمل به تکنسین‌های اتاق عمل است.

جمع بندی

امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، به شما دید خوبی درباره کاربردهای تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی داده باشد. اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی پزشکی را دارید، حتما با افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند به خوبی مشورت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت