انواع ماسک های تنفسی

با انواع ماسک‌های تنفسی بیشتر آشنا شوید!

با شیوع بیماری‌های واگیردار مانند کرونا که از طریق راه تنفسی منتقل می‌شوند، استفاده از ماسک‌های تنفسی به کاری اجتناب‌ناپذیر تبدیل می‌شود. همانطور که تا به حال متوجه شده‌اید، ماسک‌های تنفسی انواع مختلفی دارند و کارایی و طبیعتا قیمت هر کدام متفاوت است. البته فراموش نکنید کمترین قیمت ماسک لزوما مساوی با بی‌کیفیت‌ترین نوع ماسک نیست. گاهی اوقات می‌توانید با ارزان ترین قیمت ماسک مناسب شرایط خود را تهیه کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ماسک‌های تنفسی و کارایی هر کدام بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ماسک‌های جراحی

ارزانترین قیمت ماسک

ماسک‌های جراحی که با نام ماسک پزشکی هم شناخته می‌شوند، به عنوان یک محافظ در برابر ذرات عفونی معلق در هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند و عموما پزشکان در حین انجام عمل‌های جراجی از آنها استفاده می‌کنند. این نوع ماسک که می‌توان گفت کمترین قیمت ماسک را به خود اختصاص می‌دهد، مانع پخش شدن قطرات ناشی از سرفه و عطسه از داخل دهان به بیرون می‌شود. این نوع ماسک به محض آلودگی باید تعویض شود و به طور کلی، توصیه شده که در صورت استفاده مداوم باید هر چهار ساعت یک بار تعویض شود.

ماسک‌های جراحی با لایه‌های مختلف و میزان مسدودکنندگی متفاوت طراحی شده‌اند. میزان فیلتر آن‌ها به طور کلی از ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد ارزیابی شده است.

ماسک‌های فیلتردار

در اروپا برای رتبه‌بندی ماسک‌ها از استاندارد EN149:2001 که توسط کمیته استانداردسازی اروپا تعیین شده، استفاده می‌شود. طبق این استاندارد، ماسک‌های فیلتردار به سه رتبه ایمنی FFP1، FFP2 و FFP3 تقسیم می‌شوند. این نوع ماسک که از انواع پیشرفته ماسک‌های تنفسی هستند، یک بخش تصفیه یا همان فیلتر دارند. استفاده از این ماسک برای پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و سایر متخصصان حوزه بهداشت، در مکان‌هایی که امکان گردش فعال ویروس وجود دارد توصیه می‌شود. ماسک‌های فیلتردار معمولا ارزان ترین قیمت ماسک را به خود اختصاص نمی‌دهند ولی استفاده از آن‌ها برای عموم مردم هم ضرورتی ندارد. مدت زمان کارایی حفاظتی این نوع ماسک‌ها بین سه تا هشت ساعت برآورد شده است.

ماسک‌های فیلتردار از چندین لایه تشکیل شده‌اند و از عبور مواد بسیار ریز هم جلوگیری می‌کنند. درصد فیلتر ماسک‌های FFP1 80 درصد است و میزان نفوذ ذرات تنفسی از ماسک به خارج، حدود 22 درصد برآورد شده است. درصد فیلتر ماسک‌های FFP2 و FFP3 به ترتیب 94 و 99 درصد ارزیابی شده و میزان نشت ذرات تنفسی به هنگام استفاده از این ماسک‌ها، به ترتیب هشت و دو درصد برآورد شده است.

ماسک‌های فیلتردار نسبت به ماسک‌های جراحی ضخیم‌تر بوده، دارای وزن بیشتری هستند و طبیعتا استفاده از آن‌ها سخت‌تر است. پس اگر تردد شما محدود به مکان‌های عمومی می‌شود، بهتر است هزینه خود را صرف ماسک‌های فیلتردار نکنید و با کمترین قیمت ماسک مناسب شرایط تردد خود را خریداری کنید.

ماسک N95 هم نوع دیگری از ماسک‌های فیلتردار است که تفاوت چندانی با ماسک‌های FFP ندارد. تنها تفاوت این دو نوع ماسک به سازمان‌هایی برمی‌گردد که استاندارد ماسک‌ها را تعیین می‌کنند. استاندارد ماسک‌های N95 توسط انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای آمریکا یا همان NIOSH تعیین می‌شود.

جمع‌بندی

به دلیل توصیه متخصصان و محققان، در این روزها استفاده از ماسک تنفسی اجتناب ناپذیر شده است. ولی نیازی نیست با پرداخت هزینه‌های بالا ماسکی خریداری کنید که مناسب شما نیست. شما می‌توانید با ارزان ترین قیمت ماسک مورد نظر خود را خریداری کنید و از خود محافظت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت