کارکرد ماشین دست دوم

خرید ماشین دست دوم چه مراحل و نکات مهمی دارد؟

روش و مراحل خرید ماشین دست دوم تا حدودی با مراحل خرید ماشین صفر فرق دارد. اگر تصمیم دارید ماشین کارکرده بخرید، باید بدانید که کار شما مقداری سخت‌تر از خرید ماشین نو است و باید نکات مهمی را در خرید ماشین‌های دست دوم در نظر بگیرید. خرید خودروی کارکرده برای افرادی که تازه رانندگی یاد گرفته‌اند و یا به دنبال نوع خاصی از ماشین هستند، گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید با مراحل و نکات خرید ماشین کارکرده آشنا شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

خرید ماشین دست دوم قیمت مصوبی ندارد!

خرید ماشین دست دوم

اولین مرحله خرید ماشین دست دوم این است که مشخص کنید می‌خواهید چقدر بودجه به خرید چه ماشینی اختصاص بدهید. جالب است بدانید قیمت خودروی کار کرده مبنای مشخصی ندارد و قیمت گذاری تا حد زیادی به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود. مثلا گاهی پیش می‌آید که یک ماشین سالم و تقریبا بی‌ایراد، نسبت به ماشینی از همان مدل که چندین عیب و ایراد دارد، با قیمت بسیار کمتری به فروش می‌رود.

می‌توان گفت قیمت خرید و فروش ماشین‌های کارکرده بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و تا وقتی کسی حاضر باشد ماشین قیمت بالایی بابت ماشین‌های ایراددار پرداخت کند، نمی‌توانید از وضعیت قیمت ماشین دست دوم گلایه کنید!

 چک لیست تهیه کنید!

قبل از مراجعه حضوری برای بررسی و خرید ماشین‌ دست دوم ، حتما یک چک لیست از مواردی که باید مورد بررسی قرار بدهید تهیه کنید. مواردی مثل وضعیت بدنه ماشین، کارکرد واقعی ماشین، وضعیت شاسی، وضعیت موتور، وضعیت لوازم یدکی و… از مهم‌ترین مواردی هستند که باید هنگام خرید ماشین دست دوم از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

به خود مسلط باشید!

زیاد پیش می‌آید که افرادی به قصد بازارگرمی از ماشینی تعریف کنند که ارزش چندانی ندارد. فراموش نکنید که به اولویت‌های خود پایبند بمانید و تحت تاثیر حرفهای دیگران نظر خود را تغییر ندهید.

فراموش نکنید احتیاط و بررسی همه جوانب ماشین از بالاترین اهمیت ممکن برخوردار است و سعی کنید اجازه ندهید جملاتی مثل «مثل این پیدا نمیشه» و «این شاید آخرین فرصت برای خرید باشه» شما را هول نکند و ناچار به خرید ماشینی نشوید که ممکن است برایتان دردسر ساز شود.

اگر ماشین باب میلتان بود، سریع آن را قولنامه کنید!

حقیقت این است که خرید ماشین دست دوم باکیفیت بالا و قیمت مناسب، کار بسیار سختی است. پس اگر ماشینی پیدا کردید که تمام ویژگی‌های مورد نظر شما را داشت و قیمت آن هم با بودجه شما همخوانی داشت، وقت را تلف نکنید و در اولین فرصت آن را قولنامه کنید. در این مرحله اگر تمام پول شما نقد باشد، این شانس را دارید که تخفیفی هم روی قیمت ماشین بگیرید.

فراموش نکنید تمام نکات مربوط به وضعیت ماشین از جمله رنگ شدگی، مشکلات فنی و وضعیت لوازم یدکی را در قولنامه ذکر کنید. اگر می‌خواهید پرداخت خود را به صورت چکی انجام بدهید، شماره چک را در قولنامه بنویسید و اگر می‌خواهید پرداخت را در چند مرحله انجام بدهید، تاریخ‌ها به همراه مبالغ دقیق را در قولنامه بیاورید.

جمع بندی

شاید بتوان گفت خرید ماشین دست دوم شبیه یک هندوانه دربسته است. باید تا جای ممکن شرایط و وضعیت فعلی آن را بررسی کنید و بقیه را به شانس و اقبال خود بسپارید. فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود درباره خرید خودروی کارکرده را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت