نکات حقوقی خرید مسکن

نکات حقوقی که باید در خرید مسکن در نظر گرفته شوند

وقتی تصمیم خرید مسکن دارید، باید علاوه بر ویژگی‌ها و امکانات خانه مورد نظر خود، تعدادی نکته حقوقی را بررسی کرده و در نظر بگیرید. بررسی این نکات زمان چندانی از شما نمی‌گیرند ولی باعث می‌شوند بتوانید با اطمینان کامل خانه دلخواه خود را خریداری کنید و یک تجربه دلچسب از خرید مسکن داشته باشید. برای خرید خانه هم می‌توانید به روش سنتی عمل کنید و با سر زدن به بنگاه‌های املاک به دنبال خانه بگردید و هم می‌توانید به روش مدرن عمل کنید و به صورت آنلاین به جستجوی خانه بپردازید. اگر انتخاب شما خرید آنلاین خانه است، وبسایت کمین می‌تواند برای انجام این کار به شما کمک کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی مسائل حقوقی که باید قبل از خرید مسکن در نظر بگیرید بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خرید مسکن و مسائل حقوقی بسیار مهم

خرید مسکن

اولین مرحله خرید مسکن گشتن به دنبال خانه‌ای است که با ایده‌آل‌های شما همخوانی دارد. سعی کنید یک لیست از مواردی که در خرید خانه برایتان اهمیت دارد تهیه کنید تا هیچ موردی از قلم نیفتد. مواردی مثل مساحت خانه، طبقه، تعداد اتاق خواب، فضای داخلی، موقعیت مکانی و…

بعد از پیدا کردن خانه دلخواه، نوبت به طی کردن مراحل قانونی خرید مسکن می‌رسد. آگاهی از تمام نکات و مسائل قانونی و حقوقی مربوط به خرید خانه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که انجام یک اشتباه کوچک ناشی از کمبود اطلاعات، می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به شما وارد کند. در ادامه مهم‌ترین نکات حقوقی را باهم بررسی می‌کنیم:

نوشتن قولنامه: قولنامه زمانی نوشته می‌شود که خریدار و فروشنده برای خرید یک ملک به توافق می‌رسند. وقتی قولنامه نوشته شود، فروشنده دیگر حق فروختن ملک را ندارد و خریدار موظف است در زمان تعیین شده پول خانه را پرداخت کند. فراموش نکنید که به هنگام نوشتن قولنامه باید فقط یک سوم از مبلغ کل را پرداخت کنید و باقی پول را در زمان ثبت سند پرداخت خواهید کرد.

مالک بودن فروشنده: هنگام خرید مسکن باید مطمئن باشید فرد فروشنده مالک تام‌الاختیار خانه مورد نظر شماست. اگر فروشنده وکیل مالک خانه مورد نظر شما است، باید دارای مدارکی مانند وکالت نامه فروش خانه باشد.

سند خانه: حتما بررسی کنید و مطمئن شوید که خانه مورد نظر شما سند تک برگی شخصی داشته باشد. بعضی خانه‌ها سند ندارند و به صورت قولنامه‌ای معامله می‌شوند. بعضی دیگر هم سند تعاونی یا اوقافی دارند. خرید خانه‌هایی با سند تعاونی و اوقافی توصیه نمی‌شود؛ چرا که معمولا پس از گذشت چندین سال هم شما موفق به دریافت سند شخصی نخواهید شد و درواقع مالک خانه خودتان نخواهید بود.

عوارض شهرداری و مالیات: قبل از اینکه سند خانه به نام شما ثبت شود، فروشنده باید به شهرداری مراجعه کرده و تمام عوارض و مالیات معوقه خانه را پرداخت کند. اگر تصمیم دارید برای وام خرید مسکن اقدام کنید، باید مدارک پرداخت عوارض شهرداری را به بانک ارائه کنید.

جمع بندی

اگر تمام مراحل و فرایندهای خرید مسکن به درستی انجام شوند، می‌توانید یک خرید راحت و بی‌دغدغه داشته باشید. فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود را درباره مراحل مختلف خرید خانه با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت