خرید مسکن

همه چیزهایی که باید درباره خرید مسکن ملی بدانید!

خانه‌دار بودن یکی از حقوق اولیه تمام انسان‌هاست و با این وجود، عده زیادی از این حق ابتدایی بی‌بهره هستند. طی چند سال گذشته طرح‌های متفاوتی در کشورمان با هدف خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه اجرایی شد و یکی از این طرح‌ها خرید مسکن ملی است. طرح ملی مسکن چند سال پس از طرح مسکن مهر معرفی شد و عده‌ای هنوز تفاوت بین این دو طرح را نمی‌دانند. در این مطلب قصد داریم توضیحات کاملی درباره خرید مسکن ملی در اختیار شما قرار بدهیم؛ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

خرید مسکن ملی چه شرایطی دارد و چطور انجام می‌شود؟

اقدام ملی مسکن

طرح ملی مسکن که با عنوان اقدام ملی مسکن هم شناخته می‌شود، طرحی بود که با هدف کاهش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ اجرایی شد. متقاضیان خرید مسکن ملی باید متاهل باشند، سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند و تا به حال از تسهیلات دولتی برای خرید مسکن استفاده نکرده باشند.

یکی از نکات مثبت مربوط به طرح ملی مسکن این است که خانه‌های این طرح با قیمت تمام شده به متقاضیان ارائه می‌شود و پس از ثبت نام، بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن به متقاضیان پرداخت می‌شود. این وام که توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود، دارای سود ۱۸ درصدی است و بازپرداخت آن باید در یک بازه حداکثر ۱۲ ساله انجام شود.

شرایط پرداخت خرید مسکن ملی چگونه است؟

 متقاضیان خرید مسکن ملی بعد از اینکه مطمئن شدند دارای تمام شرایط مورد نیاز هستند، باید در سایت طرح ملی مسکن ثبت نام کنند و پس از ثبت نام، مدارکی که در سایت گفته شده را به صورت حضوری تحویل بدهند. خریداران باید به هنگام عقد قرارداد خرید مسکن ملی ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند، ۱۵ درصد مبلغ باقی مانده را هنگام پایان یافتن ساخت فوندانسیون خانه، ۲۵ درصد را هنگام پایان یافتن ساخت اسکلت، ۲۵ درصد هنگام پایان مرحله سفت کاری، ۲۰ درصد هنگام پایان مرحله نازک کاری و ۱۵ درصد نهایی را به هنگام دریافت کلید خانه پرداخت کنند.

اقدام ملی مسکن چه مراحلی دارد؟

برای درخواست خرید مسکن ملی باید این مراحل را به ترتیب طی کنید:

۱.ثبت نام در سایت طرح ملی مسکن

۲.ارسال مدارک گفته شده در سایت از جمله مدارک هویتی و مدارک مربوط به سکونت در شهر مورد نظر

۳.مراجعه به بانک مسکن و اقدام برای دریافت وام

۴.استعلام بانک مسکن درباره سوابق شما و نداشتن چک برگشتی و وام معوقه

۵.انتخاب طرح مورد نظر خرید مسکن ملی

۶.پرداخت پیش پرداخت 30 درصدی که از سوی وزارت مسکن و شهرسازی تعیین شده است

۷.شروع ساخت واحد مسکونی

۸.تحویل گرفتن واحد مسکونی مورد نظر

خانه‌های طرح ملی مسکن در چه شهرهایی ساخته می‌شوند؟

در ابتدای اجرایی شدن اقدام ملی مسکن قرار بود که خانه‌های این طرح در شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد ساخته شوند. اما در مرحله دوم این طرح، امکان خرید مسکن ملی در شهرهای زنجان، اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان هم فراهم شد.

جمع بندی

اگر هنوز موفق نشده‌اید خانه‌دار شوید، خرید مسکن ملی می‌تواند گزینه مناسبی برای خداحافظی با اجاره‌نشینی باشد. اگر تجربه‌ای درباره اقدام برای طرح ملی مسکن دارید، لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت