اصل سند خودرو

خرید ماشین دست دوم نیازمند رعایت کدام نکات حقوقی است؟

خرید ماشین دست دوم این روزها رواج زیادی دارد و عده‌ای ترجیح می‌دهند به جای خرید ماشین نو، مبلغ کمتری پرداخت کنند و یک خودوری دست دوم خریداری کنند. جالب است بدانید در بعضی مواقع خرید خودروی دست دوم برای بعضی افراد انتخاب خیلی بهتری به حساب می‌آید. ولی فراموش نکنید که برای خرید ماشین کارکرده هم باید یک سری نکته حقوقی را رعایت کنید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید. در این مطلب قصد داریم نکات حقوقی مربوط به خرید خودرو کارکرده را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 خرید ماشین دست دوم؛ اسناد و مدارک مورد نیاز!

مدارک مورد نیاز ماشین دست دوم

به هنگام خرید ماشین دست دوم باید مطمئن شوید که ماشین مورد نظر شما دارای مدارک کامل است. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

کارت خودرو

اصل سند خودرو

برگ معاینه فنی معتبر

رسید پرداخت کامل عوارض شهرداری

بیمه شخص ثالث

کارت سوخت

بعد از اینکه مطمئن شدید مدارک ماشین مورد نظر کامل است، برای آخرین بار مسائل فنی مربوط به ماشین را هم چک کنید. مسائلی مانند لوازم یدکی ماشین ، وضعیت بدنه، وضعیت لاستیک‌ها، وضعیت موتور و…

فراموش نکنید که قبل از رفتن به دفترخانه برای انتقال سند، درباره شرایط پرداخت، زمان تحویل ماشین، زمان اقدام برای تعویض پلاک و پرداخت خلافی با فروشنده به توافق برسید.

قبل از اینکه به همراه فروشنده به دفتر ثبت اسناد رسمی بروید، باید به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید و نسبت به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید اقدام کنید. در این مرحله از خرید ماشین باید یک نکته مهم را در نظر بگیرید؛ باید بررسی کنید و مطمئن شوید که فروشنده ممنوع‌المعامله نباشد. چون در این صورت، حتی اگر برای تعویض پلاک به شما وکالت هم بدهد، شما نمی‌توانید پلاک خودرو را تعویض کنید. بعد از انجام مراحل تعویض پلاک، باید به اتفاق فروشنده به دفتر ثبت اسناد رسمی بروید و نسبت به ثبت سند قطعی اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر فروشنده در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا نکند، باید از دفترخانه گواهی عدم حضور بگیرید و اقدامات قانونی لازم را انجام بدهید.

مدارک لازم برای ثبت سند رسمی خودرو

حالا شما در آخرین مراحل خرید ماشین قرار دارید و کافی است با همراه داشتن مدارک زیر به دفتر ثبت اسناد مراجعه کنید:

برگ سبز جدید که در مرکز تعویض پلاک صادر شده است

تائیدیه نقل و انتقال خودرو که در مرکز تعویض پلاک صادر شده است

برگه شرکت سازنده خودرو به نام فروشنده که به آن فاکتور کارخانه هم گفته می‌شود

اصل مدارک شناسایی فروشنده و خریدار

بیمه نامه شخص ثالث و کارت سوخت هوشمند

برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالیانه شهرداری

گواهی عدم خلافی خودرو به تاریخ یک روز قبل از معامله

برگ معاینه فنی به تاریخ یک روز قبل از معامله

با به همراه داشتن تمام مدارکی که گفته شد، می‌توانید در زمان بسیار کوتاهی کار انتقال سند را انجام بدهید. سعی کنید تا جای ممکن، از خرید ماشین به صورت وکالتی خودداری کنید. در خرید وکالتی ماشین امکان کلاهبرداری وجود دارد و طبیعتا هیچکس نمی‌خواهد سرمایه خود را به این شکل از دست بدهد.

جمع بندی

اگر نکات گفته شده برای خرید ماشین دست دوم را رعایت کنید، می‌توانید مطمئن باشید که خریدی راحت و بدون دغدغه در پیش رو خواهید داشت.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت