ژل ضدعفونی کننده

بهترین مواد ضد عفونی کننده کدام مواد هستند؟

شیوع ویروس کرونا طی چند ماه اخیر تب جدیدی از خرید مواد ضد عفونی کننده را وارد بازار کرد و تقریبا همه مردم که به دنبال راهی برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس هستند، به دنبال خرید مواد ضد عفونی کننده داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم بهداشتی را جستجو می‌کنند. در این میان، مثل تمام شرایط بحرانی دیگر، افراد سودجو موادی بی‌کیفیت و بعضا خطرناک را به اسم مواد ضد عفونی کننده به مردم می‌فروشند. پس ضروری است بدانیم بهترین مواد ضد عفونی کننده چه موادی هستند و چه مشخصه‌هایی دارند. اگر می‌خواهید با ویژگی‌های مواد ضد عفونی کننده استاندارد آشنا شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آب و صابون را دست کم نگیرید!

مواد ضدعفونی کننده

اگر روز خود را در منزل سپری می‌کنید و به مکان‌های عمومی پرخطر نمی‌روید، شستن دستها با آب گرم و صابون بهترین گزینه برای زمانی است که به اشیای آلوده دست زده‌اید. متخصص‌ها توصیه می‌کنند شسشتشوی مکرر دست‌ها یکی از بهترین راه‌های برای از بین بردن ویروس‌های احتمالی روی پوست دست است. فراموش نکنید که شستشوی دست‌ها باید حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد و طی آن، بین انگشت‌ها، نوک انگشت‌ها، شست و مچ دست باید به خوبی شسته شوند. درواقع می‌توان گفت آب گرم و صابون یکی از بهترین مواد ضد عفونی کننده برای افرادی است که بیشتر زمان خود را در منزل سپری می‌کنند.

ژل ضد عفونی کننده دست

استفاده از ژل‌های ضد عفونی کننده دست مناسب زمان‌هایی است که به آب و صابون دسترسی نداریم. به همراه داشتن یک ژل ضد عفونی کننده در مکان‌های عمومی مانند بانک، مترو، اتوبوس، فروشگاه و … می‌تواند به شما در ضد عفونی کردن دست‌هایتان کمک کند. ژل‌های ضدعفونی کننده انواع مختلفی دارند و برای اینکه بدانید کدامیک در دسته بهترین مواد ضد عفونی کننده قرار می‌گیرند، باید فاکتورهایی از جمله غلظت الکل را بررسی کنید.  برای اینکه یک ماده ضد عفونی کننده بتواند ویروس‌ها را از بین ببرد، باید درصد معینی الکل داشته باشد. به گفته متخصصان، مواد ضد عفونی کننده برای اینکه قابلیت از بین بردن ویروس کرونا را داشته باشند، ۶۰ تا ۹۵ درصد محتویات آن‌ها را باید الکل تشکیل بدهد.

به نوع الکل توجه کنید!

 نوع الکل به کار رفته در ماده ضد عفونی کننده انتخابی شما، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که می‌دانید، الکل اتانول مطمئن‌ترین نوع الکل برای ضد عفونی کردن دست‌ها است و کمترین خطر را برای پوست و بدن دارد. البته به یاد داشته باشید که استفاده از الکل اتانول به صورت خالص، تاثیر ضد عفونی کننده ندارد؛ چرا که وجود آب در ترکیب با الکل برای واکنش با ساختار ویروس ضروری است. به همین دلیل، معمولا حدود ۶۰ الی ۹۵ درصد بهترین مواد ضد عفونی کننده را اتانول تشکیل می‌دهد و بقیه آن حاوی آب و اسانس‌های خوشبوکننده است.

نکته بسیار مهمی که درباره نوع الکل باید بدانید، مضر بودن الکل صنعتی یا همان متانول است. الکل صنعتی در صورت برخورد با پوست و چشم، می‌تواند منجر به از دست رفتن بینایی و مسمومیت به خصوص در کودکان شود.

جمع‌بندی

دسترسی به بهترین مواد ضد عفونی کننده کار چندان سختی نیست و تنها با بررسی چند فاکتور می‌توانید مواد استانداردی پیدا کنید. البته اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید از ضد عفونی کننده‌های طبیعی استفاده کنید و خودتان در منزل ماده ضد عفونی کننده بسازید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت