دیتا ساینس

علم داده (Data Sienece) و متخصص علم داده چه هستند؟

علم داده یا دیتا ساینس در کل به روش ها، فرآیندها، الگوریتم ها و سیستم های علمی برای تحلیل و استخراج علم و دانش از مقدار زیادی از داده های ساختاری و غیر ساختاری گفته می شود. کسی که وظیفه تحلیل و استخراج علم و دانش از داده ها را دارد به او متخصص علم داده گفته می شود. این متخصص باید در سه زمینه ریاضیات، علم آمار و علوم کامپیوتر دارای تخصص و مهارت باشد. جالب است بدانید که متخصص علم داده یکی از کلمات پرجستجو در این روزها در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته است.

عموما متخصص داده اطلاعات نسبتاً خوب و جامعی در سه حوزه گفته شده دارد و می‌تواند با کمک این سه حوزه، با ورود به شرکت‌های بزرگ، سازمانها وکارخانجات، با مطالعه، تحلیل و آنالیز داده‌های آنها، در تصمیم‌گیری‌ها و درآمدزایی بیشتر، نقش بسزایی داشته باشد. مهمترین ابزاری که در علم داده استفاده می شود علم آمار است. متخصص علم داده از ابزارهای آماری، جهت تجزیه و تحلیل حجم بسیار بزرگی از داده‌ها، استفاده می کند. او همچنین از ریاضی و برنامه‌نویسی کامپیوتری، مخصوصاً زبان پایتو (Python)بهره می گیرد تا بتواند داده‌ها را بدرستی  مطالعه کرده و با شناختن الگوها و بهره‌برداری از آنها به بهترین نتیجه دست یابد.

نقش علم داده در تعیین استراتژی شرکت ها و سازمان ها

علم داده و متخصص علم داده

هنگامی که یک شرکت یا سازمان با حجم انبوهی از داده‌های ساختاری و غیرساختاری مواجه هست، نیاز دارد تا بتواند از این داده‌ها و اطلاعات بزرگ بهترین استفاده را کند. می توان به کمک همین داده ها و با تحلیل بازار به استراتژی‌ سازمانی و بازاریابی را بهبود بخشید. این موضوع خود بیانگر اهمیت نقش متخصص داده را نشان می دهد.

اکثر شرکت ها متخصص داده ای که بتواند حجم زیادی از اطلاعات را ارزیابی و تحلیل کند در اختیار ندارند. از این رو می تواند به شرکت های که دارای متخصیص باتجربه در حوزه علم داده هستند برای تحقق این موضوع رجوع کنند. متخصیصن این شرکت ها از دانش و مهارت‌ها مختلفی در علوم کامپیوتر (مثلا پایتون)، علم آمار، علم ریاضی، هوش مصنوعی، مدیریت داده و غیره برخوردار هستند و با کمک ابزارهایی که برای این منظور بکار می‌رود به تحلیل داده‌های آماری و استخراج آن‌ها می‌پردازند.

مزایای علم داده (Data Sienece)

مسلما استفاده از علم داده در سازمان و شرکت‌ها به مدیران در تصمیم‌گیری و تعیین استراتژی بازار کمک بسیاری می‌کند. نتایج و آمارهای حاصل از فرآیندهای علم داده ها ، مستقیما در افزایش سودآوری و بهبود بهره‌وری، افزایش عملکرد و گردش کار کسب و کار شرکت یا سازمان تاثیر خواهد داشت.

به کمک علم داده و با تحلیل و بررسی دقیق داده‌ها، مخاطبان هدف به درستی شناسایی می شوند. دیده شده که بسیاری از سازمان ها و شرکت از این دانش برای استخدام نیز استفاده کرده اند. این کار از طریق پردازش اطلاعات افراد، تست شایستگی بر اساس داده‌ها انجام می گیرد و می‌تواند به منابع انسانی در جذب نیرو برای سازمان کمک نماید. سازمان‌ها از این طریق می‌توانند انتخاب‌هایی بهتر و دقیق‌تر را برای پرسنل خود داشته باشند.

مزایای استفاده از خدمات علم داده شرکت ما

اگر به دنبال روش بهینه و کارآمد برای تجزیه تحلیل داده خود هستید و یا می خواهید بهترین تصمیمات و استراتژی های بازار و کسب و کار را داشته باشید، ما در اینجا آمادگی ارائه خدمات حرفه ای تجزیه و تحلیل داده ها به شرکت یا سازمان شما را داریم. مجموعه ما متشکل از متخصیص پرتجربه در حوزه های آمار، ریاضیات و علوم کامپیوتری هست که سابقه ارائه خدمات علم داده به مجموعه های بسیاری را در کشور در کارتامه دارد. خدمات ما به منظور تسهیل کردن تصمیم گیری مدیران شرکت ها و سازمان ها می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران خبره ما در ارتباط شوید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت