استفاده از ماسک

آیا برای جلوگیری از انتقال کرونا باید از ماسک استفاده کنیم؟

استفاده از ماسک به عنوان یکی از اولین‌ روش‌های جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به مردم ابلاغ شده بود. این مسئله و افزایش درخواست مردم برای خرید ماسک باعث افزایش شدید قیمت این کالا شد؛ کالایی که تا پیش از این، قیمت مناسبی داشت و تمام اقشار جامعه می‌توانستند به راحتی آن را تهیه کنند. افزایش غیرمنطقی قیمت تا جایی پیش رفت که افراد زیادی فقط به دنبال ارزان ترین قیمت ماسک تنفسی بودند و پرداختن هزینه‌های گزاف برایشان ممکن نبود. اما پس از گذشت چند روز، متخصصان اعلام کردند که استفاده از ماسک برای همه مردم ضرورتی ندارد و در ضمن، گران بودن قیمت ماسک صرفا به معنای باکیفیت بودن آن نیست. این اعلامیه باعث شد تا خیال مردم از بابت خرید ارزان ترین قیمت ماسک تا حدودی راحت شود. در این مطلب قصد داریم ضرورت استفاده از ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا را بررسی کنیم.

آخرین توصیه کارشناسان چه چیزی بوده است؟

کمترین قیمت ماسک

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، از هر کسی سرفه یا عطسه می‌کند حداقل یک متر فاصله بگیرید. این سازمان همچنین تاکید کرده است افرادی که بیمار هستند یا نشانه‌های بیماری دارند، حتما از ماسک استفاده کنند. اما افراد سالم تنها در صورتی که نگران ابتلای دیگران هستند، یا خودشان عطسه و سرفه‌های خفیف می‌کنند باید از ماسک استفاده کنند. در نتیجه اگر از مبتلا نبودن خود به کرونا مطمئن هستید، می‌توانید با خرید ارزان ترین قیمت ماسک تنفسی از ابتلای خود به این ویروس جلوگیری کنید.

سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه کرده است که استفاده از ماسک فقط در کنار شسشتن مکرر دستها و استفاده از مواد ضد عفونی کننده مناسب و استفاده صحیح و دور انداختن صحیح ماسک موثر است. در کشورهایی مانند انگلستان و ایالات متحده آمریکا توصیه شده که شهروندان فاصله حداقل دو متری را از یکدیگر حفظ کنند. این توصیه بر مبنای شواهدی صورت گرفته که نشان می‌دهند ویروس می‌تواند از طریق ذرات مایع موجود در عطسه و سرفه منتقل شود.

در چه مکان‌هایی از ماسک استفاده کنیم؟

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست در شهر کمبریج آمریکا با استفاده از دوربین‌های پرسرعت و حسگرهای قوی به بررسی نحوه پخش شدن ذرات عطسه و سرفه پرداختند. این پژوهش نشان داد که ذرات مایع سرفه و عطسه به ترتیب شش متر و هشت متر پراکنده می‌شوند. بنابراین اینکه افراد فاصله ایمن از یکدیگر را رعایت کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته این کارشناسان، استفاده از ماسک در محیط‌های بسته که جریان هوای خوبی ندارند، خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد. پس اگر محل کار شما به محیط‌های بسته محدود می‌شود، می‌توانید با تهیه ارزان ترین قیمت ماسک که از کیفیت قابل قبولی هم برخوردار است، از ابتلای خود به ویروس کرونا جلوگیری کنید.

فراموش نکنید فرقی نمی‌کند ارزان ترین قیمت ماسک را خریداری کنید یا گران‌ترین آن را؛ در هر صورت، ماسک باید به درستی استفاده شود. به طوری که هم روی بینی را بپوشاند، هم روی بینی محکم شود. همچنین به هنگام آلودگی ماسک، باید طوری آن را تعویض کنید که دستتان آلوده نشود.

حرف آخر

اگر می‌خواهید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید، خوب است به فکر خرید ارزان ترین قیمت ماسک با کیفیت بالا باشید و به صورت اصولی از آن استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت