اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس ؛ همه چیز درباره هارمونی رنگ ها در لباس پوشیدن!

مهم‌ترین مسئله‌ای که در انتخاب و خرید لباس وجود دارد، ست‌کردن لباس‌ها است.

موضوعی که در این مورد اهمیت دارد این است که، بتوانیم با لباس‌هایی که داریم چگونه لباس‌های جدید را ست کنیم. لباسی که شما می‌پوشید نشان دهنده این است که شما چقدر از استایل و فشن اطلاعات دارید. پس باید با یک سری از قواعد ست‌کردن رنگ‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید. در این متن ما می‌خواهیم شما را با این اصول آشنا کنیم.

ست کردن لباس‌ها با توجه به رنگ آن‌ها

هارمونی رنگ ها

دنیای رنگ‌ها دنیای بسیار بزرگی است. برخی رنگ‌ها مکمل یکدیگرند و وقتی در کنارهم قرار می‌گیرند، جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. این ست کردن رنگ‌ها در بسیاری از جاها مانند: دکوراسیون داخلی و خارجی منازل، رنگ لباس‌ها، طراحی مجالس و… کاربرد‌های فراوانی دارد که ما در اینجا به اصول ست کردن در لباس‌ها می‌پردازیم. برخی رنگ‌ها مانند: سفید، مشکی و طوسی رنگ‌های غالبی هستند که، با اکثر رنگ‌های دیگر استفاده می‌شوند. رنگ‌ها تأثیرات زیادی بر روحیه انسان می‌گذارند، برخی رنگ‌ها حتی تماشای آن‌ها باعث نشاط و روحیه بهتری در فرد می‌شود. برای مثال رنگ‌های گرم مانند: خردلی و قهوه‌ای، باعث ترشح هورمون دوپامین می‌شود که شادی‌آور است و رنگ‌های سرد مانند رنگ آبی، باعث ترشح هورمون اکسی توسین می‌شود که آرام‌بخش است.

هارمونی ( (harmonyاز یک لغت یونانی گرفته شده‌است و به معنای تناسب است، این هارمونی در رنگ‌ها از نظر روانشناسان تأثیر بسیار زیادی در ناخودآگاه ذهن انسان دارد و می‌تواند بر رفتار و احساسات هر فرد تأثیر بگذارد. از عواملی که در قوانین هارمونیک تأثیر دارد این است که، تعادل، هماهنگی و یکی شدن رنگ‌ها را در کنارهم ببینیم.

اصولی که باید در هارمونیک رنگ‌ها باید دقت کرد:

۱) رنگ‌های اولیه و ثانویه هم‌خانواده هم باشند.

۲) رنگ‌های اولیه و ثانویه مکمل یکدیگر باشند.

بعضی رنگ‌ها مکمل یکدیگرند، یعنی در نگاه اول به نظر خوب نمی‌شوند اما وقتی درکنارهم قرار می‌گیرند نتیجه‌ی بسیار خوبی بدست می‌آید. رنگ‌های مکمل شامل: قرمزو سبز، بنفش و زرد، آبی و نارنجی هستند. برخی رنگ‌ها نیز هم‌خانواده هستند یعنی رنگ‌هایی که زمینه‌ی رنگ‌هایشان مثل هم باشند.

۳) از پارچه‌های مختلف در ست کردن لباس‌ها نباید استفاده کرد.

۴) اگر در لباستان رنگ‌های مختلفی استفاده شده است باید رنگی را که بیشتر استفاده شده انتخاب کرد.

اصول ست کردن لباس‌های مردانه:

برای ست کردن لباس‌های مردانه در قدم اول باید دقت کرد که فرد می‌خواهد لباس رسمی و یا اسپورت بپوشد. برای مثال کفش قهوه‌ای با شلوار مشکی و پیراهن اصلا رسمی محسوب نمی‌شود ولی اگر کت شلوار مشکی را با کفش قهوه‌ای بپوشید٬ یک تیپ رسمی محسوب می‌شود.

یکی از استایل‌های مردانه کت تک است. اگر می‌خواهید یک کت تک بخرید که با بیشتر لباس‌هایتان ست شود٬ بهتر است از کتی استفاده کنید که طرح خاصی ندارد و رنگ آن خنثی است.

اصول ست کردن لباس‌های زنانه:

اگر به دنبال یک تیپ مدرن هستید می‌توانید شلوار مام استایل را با یک کت جین و کتانی سفید استفاده کنید. در پوشیدن لباس‌های سرهمی و یا مانتو باید دقت کنید که٬ رنگ لباس‌های دیگر شما مکمل رنگ لباس سرهمی یا مانتو شما باشد.

هر رنگی را می‌توان با یک سری از رنگ‌ها ست کرد.

قرمز:

رنگ قرمز یک رنگ بسیار جذاب است که می‌توان آن را با رنگ‌های زرد٬ آبی٬ سفید و مشکی استفاده کرد.

نارنجی:

نارنجی یکی از رنگ‌های خطرناک است از این نظر که اگر دقت نکنیم باعث می‌شود ست نامتوازنی را ایجاد کند. این رنگ را می‌توان با رنگ‌های بنفش٬ ارغوانی و مشکی ست کرد.

سبز:

رنگ سبز رنگی ست  که کاربرد آن در خیلی جاها است. این رنگ را می‌توان با رنگ‌های زرد٬ آبی مشکی و خردلی ست کرد.

سفید و مشکی:

رنگ‌های غالبی هستند که در تمام فصول می‌توان آن را استفاده کرد. رنگ سفید را می‌توان با رنگ‌های قرمز، مشکی، کاربنی و لیمویی پوشید که جذابیت بیشتری را ایجاد میکند. استفاده از رنگ مشکی در لباس‌ها باعث می‌شود تندی رنگ‌های دیگر را بگیرد.

جمع‌بندی:

دنیای رنگ دنیای بی‌انتهایی است که، ما باید به هارمونیک رنگ‌ها در کنار هم دقت کنیم. به همین دلیل نیاز است اطلاعاتی را در مورد هارمونیک رنگ‌ها و اصول ست کردن رنگ‌ها برای استفاده‌ی درست آن‌ها بدانیم.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت