شرایط گرفتن خانه وام دار

خرید مسکن وام‌دار به چه صورت است؟ نکات مهم خانه‌های وام‌دار!

خرید مسکن به کمک وام می‌تواند به افرادی که سرمایه اولیه کافی ندارند کمک کند. در این میان عده‌ای به دلایل خاص امکان گرفتن وام مسکن را ندارند و به همین دلیل، به دنبال خرید خانه‌های وام‌دار می‌گردند. خرید خانه‌ای که از قبل وام داشته باشد در نگاه اول خیلی جذاب به نظر می‌رسد؛ ولی اگر در خرید همین خانه که به ظاهر شرایط خوبی دارد دقت نکنید، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر شما شود. به طور کلی، خرید مسکن فرآیند حساسی است و باید پیش از خرید، تمام جوانب لازم را بسنجید و با دقت تمام خرید کنید. در این مطلب قصد داریم نکات مربوط به خرید خانه‌های وام‌دار را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خرید مسکن وام دار چطور انجام می‌شود؟

خرید مسکن وام دار

خانه وام‌دار درواقع خانه‌ای است که فروشنده قبلا روی سند آن وام گرفته و سند در حال حاضر در رهن بانک است. یعنی شما به هنگام خرید مسکن وام دار، باید مبلغ وام را از مبلغ کل معامله کسر کنید و باقی مانده را به فروشنده پرداخت کنید. تا اینجای کار که همه چیز عالی به نظر می‌رسد. ولی باید بدانید که خرید خانه وام‌دار مسائل و دردسرهای خاص خودش را دارد.

از آنجایی که سند در رهن بانک است، شما این امکان را ندارید که سند خانه را به نام خود بزنید و مجبور هستید خانه را به صورت وکالتی معامله کنید. خرید مسکن به صورت وکالتی ریسک‌های زیادی به همراه خود دارد؛ از جمله اینکه ممکن است قبل از تمام شدن قسط‌های وام، فروشنده از دنیا برود. در این صورت، باید دعا کنید که یکی از وراث او وکالت واگذاری املاک داشته باشد و یا وامی که روی خانه گرفته شده، بیمه باشد.

راه حل چیست؟

یکی از راه‌هایی که می‌تواند ریسک خرید مسکن وام‌دار را کاهش بدهد، این است که از فروشنده بخواهید مبلغ وام را به طور کامل به بانک پرداخت کند، سند را از رهن بانک خارج کند و درنهایت، سند را به نام شما بزند. در اکثر مواقع، انجام این کار برای فروشنده‌ها به صرفه نیست و قبول نمی‌کنند چنین کاری انجام بدهند.

راه حل دوم این است که به همراه فروشنده به بانک مسکن مراجعه کنید و برای انتقال وام به نام خودتان اقدام کنید. برای انجام این کار، بعد از پر کردن یک سری فرم، باید بخشی از مبلغ وام را به طور یکجا پرداخت کنید و بسته به نوع وام، مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت کنید. پس از انجام تمام مراحل، سند خانه مورد نظر همچنان در رهن بانک می‌ماند؛ ولی وام به نام شما منتقل می‌شود و می‌توانید با در دست داشتن نامه‌ای که بانک در اختیار شما قرار می‌دهد، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و سند را به نام خودتان بزنید.

جمع بندی

خرید مسکن وام دار برای افرادی که سرمایه اولیه قابل توجهی ندارند، قابلیت خیلی خوبی است و می‌تواند مسیر خانه‌دار شدن آنها را هموارتر کند. در صورتی که خانه مورد نظر شما وام داشت، در خرید آن تردید نکنید؛ ولی فراموش نکنید که تمام نکات گفته شده را رعایت کنید و در صورت امکان، سند خانه را به نام خودتان منتقل کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت